Pts. Ağu 2nd, 2021

Sosyetenin en ünlü isimlerinden olan hacı sabancı sosyal medyada kendisinin ve kardeşinin isimlerinin (domain ve hosting) barındıran bir kişinin bu hakları satın alması için hacı sabancıya 100.000 dolarlık bir teklifte bulundu.

hacı sabancı yaklaşık 2 senedir birlikte olduğu nazlı kayı’nı akşam yemeğine çıkartarak pahalı bir tektaş yüzük ile evlenme teklifi etti. nazlı kayı’nın ise cevabı “evet” oldu. Hacı sabancı evliliğe ilk adımı atmış oldu.

Kısa zaman öncesinde ise kendisine sosyal medyadan mesaj atan bir takipçisini ti’ye alarak sosyal medya hesabından paylaştı.

Hacı Sabancı’nın bir takipçisi, kendisinin ve kardeşi Hakan Sabancı’nın adını taşıyan iki web sitesinin domain ve hosting hakları için 100.000 dolar istedi. peki domain hosting nedir? bilmeyen okuyucularımız için hemen aydınlatalım.

hosting: verilerin internet ortamında paylaşabilmemiz için gerekli olan depolama alanına denir. Yani bilgileri(Resim,video,yazı vb) internet ortamında kullanıcıların erişebilmesi için gerekli olan depolama alanıdır. çok fazla maliyetli değildir. Firmadan firmaya değişiklik olsa da en full paketin maliyeti taş çatlasın 1000 tl civarlarındadır.

domain (alan adı): Alan adı ise paylaşılan bu verilere erişebilmemiz için gerekli bir yoldur. mail adresi gibi düşünün atılan her mail sadece istediğimiz kullanıcıya iletilir. Buradaki alan adının mantığı ise aynıdır mesela google.com bir alan adıdır. ve URL kısmına yazdığınızda eğer firma ismini kullanmaktan vazgeçmezse her zaman arama motoru olan google’ye girersiniz. peki bir domainin maliyeti ne kadardır? diyen okurlarımızı hemen aydınlatalım .com uzantılı bir alan adının, maliyeti yaklaşık olarak 80-100TL arası değişmektedir.

Bu kullanıcının bu isimleri 10 yıl önce aldığını varsayalım. 2 alan adından maximum maliyetle 2bin tl yapar. Hani mümkün değilde 1000TL’lik hosting aldığınıda düşünürsek toplamda 12.000 TL’lik bir maliyet ortaya çıkar.

peki bu adam uyanık mı? neden 100.000 dolar istiyor derseniz eğer. Bu domaini almış kişinin insiyatifine bağlıdır. bazı alan adları var ki, mesela nissan.com araba firması olan nissan’a değil. nissan isimli bir sahışa aittir. nissan bu adama alan adının devri için milyon dolarlarda teklif etse mahkemede davada açsa bu adam milyon dolarlar kazanabileceği bu alan adını kimseye devretmemektedir. Eğer inanmayacak olan okuyucularımız varsa tarayıcıdan URL kısmına yazıp bakabilirler.

Özetle bu adam ister alan adını 100.000 dolara satılığa koyar, ister 1 Milyon dolara satılığa koyar. Bunu da bazı aracı firmalar tarafından yapabilir mesela GoDaddy gibi, ama tutup da direkt olarak yazması biraz hoş olmamış gibi eğer sizde bir gün sosyeteye karışacak olursanız. Böyle bir durumla karşılaşmamak için alan adınızı sorulayıp satın alabilirsiniz. Bunun içinde sizlere sadece kaliteli bir firma olan domainhizmetleri.com adında bir firma olduğunu söyleyebilirim. (Kesinlikle tavsiye değildir.)

Yazımızı beğendiyseniz yorum atabilir yada abone ol kısmına mail adresinizi yazarak gelecek yazılardan ilk siz haberdar olabilirsiniz sağlıklı günlerde kalın.

İFŞA VİDEO LİNKİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir